Listopad 2010

Oblíbená kniha

29. listopadu 2010 v 17:42
Nemám konkrétní oblíbenou knihu. Ta která je zajímavá je vždy v danou chvíli oblíbená. Knihy nám rozšiřují obzor, dávají nám vědomosti, které bychom se jinak možná ani nedozvěděli. Kniha patří k přátelům člověka, ale i pomocníkům, tím myslím třeba odborné příručky, slovníky, encyklopedie.
Já mám ráda detektivní romány, historické romány, cestopisy, ale i autobiografie.

Dokud kniha leží v knihovně, tak je jen neživý materiál, ale jakmile otevřeme první stránku a začneme číst, tak děj obživne a to je na tom to krásné. S knihou si sedáme do křesla nebo leháme na polštář a hltáme každé slovo, nutí nás přemýšlet jak to bude dál... Ovšem musí se jednat o dobrou knihu, alespoň já to tak mám.

Dnes však lidé na čtení mají málo času, mnozí se honí za kariérou, za hmotnými statky, večer se unavení svalí do postele a usínají. A to je škoda, kouzlo a vůni knih nenahradí ani televize ani internet. Blíží se Vánoce, doba klidu a míru, udělejme si proto čas na čtení a obdarujme své blízké pěknou knihou  pod stromečkem. Potěšíme tím nejen sebe, ale i všechny kolem.

Adventní zamyšlení

28. listopadu 2010 v 16:39

Dnes je první neděle adventní, začíná předvánoční čas. Zanechme shon a spěch někde za dveřmi, zapomeňme na nákup dárků, na úklid, pečení cukroví.
Sedněme si s přáteli, zapalme svíčku na adventním věnci, chvíli si povídejme, pošleme povzbudivou sms příbuzným nebo přátelům, řekněme svým blízkým, že je máme rádi. Advent je čas klidu a míru, doba očekávání. Každý by si měl najít čas na hlubší zamyšlení, uklidit si v duši. Není důležité nakoupit drahé dárky, hromady jídla, důležité je pochopení a porozumění, být nablízku jeden druhému.
Záleží jen na nás jak adventní čas prožijeme, jestli se více nad sebou zamyslíme nebo podlehneme předvánočnímu konzumnímu maratonu.
Přeji klidné ve zdraví prožité Vánoce a pohodový vstup do nového roku.

Déjà vu

22. listopadu 2010 v 15:40


  1. Jestli jsem už déjà vu zažila se dost dobře nepamatuji.
  2. Podle významu - pocit, že nová situace se už přihodila - asi ano. Ale mám na mysli běžné situace z každodenního života, jako třeba - tady už jsem byla, toto už jsem slyšela nebo viděla, tu chuť znám… Tohle se u mě opakuje často a myslím, že nebudu jediná. Ale to je takové "odlehčené" déjà vu.
  3. Také se tento výraz vyskytuje v názvech písní a filmů, ale jmenují se tak i třeba restaurace nebo vinotéky.
Ale abych to nezlehčovala. Déjà vu znamená již viděno třeba v minulých životech. Opakuje se prostě něco
rozumem nevysvětlitelného, co nás nutí zážitek s někým rozebírat, mluvit o něm. Jde o velice intenzivní pocit, který zkoumají vědci. Není dost dobře jasné proč vzniká, ale to nechám na odbornících.

Moje déjà vu, které mně provází velmi často, téměř denně je: "už mám zase práznou peněženku". A taky si těžko  vysvětluji proč.

Sněhová vločka

16. listopadu 2010 v 16:26


Vidím sněhovou vločku
padat z bílého obláčku,
ve větru tančí
chvíli se mračí,
chvíli se směje
a letí do závěje.
*
Nad krajinou zamává,
ale v dlani roztává,
krásná je jen mrazivá,
křehká, něžná
a stříbřitě třpytivá.
Nostalgická zima

12. listopadu 2010 v 13:14

Chaloupka zapadala sněhem, babička sedávala u kamen a v košíku s klubíčky vrnělo kotě. Děti rády poslouchaly její vyprávění o starých časech.

Na rybníce býval pevný led a klouzačka, na kopec u lesa se chodívalo sáňkovat a koulovat. Za plotem stávali sněhuláci a
až do jara vesele mávali do kraje. Dědeček vždy dříví naskládal okolo chaloupky aby bylo ve světničce teplo a mohl si nahřát záda. Často byly slyšet cinkat sáně tažené koňmi, které přijížděly vyjetou ledovou stopou na cestě ohraničené závějemi. Sníh se stříbřitě třpytil od zubatého slunce v krásné zimní krajině. Zima bývala pohádková.

Ale dnes? Kdeže ty loňské sněhy jsou? Jaká asi bude zima?

Dopis Ježíškovi

11. listopadu 2010 v 12:59
Odkaz zde:
http://hanaska.blog.cz/0912/mily-jezisku

Co je přátelství

9. listopadu 2010 v 8:45


Přátelství je náruč, která hřeje
i ve chvílích beznaděje.
*
Přátelství jsou spojené ruce,
co pohladí líce.
*
Přátelství září jako hvězda,
která se nám nikdy nezdá.
*
Přátelství je věrné v každé době,
nikdy se nepostaví proti tobě.
*
Přátelství ti sílu dává,
samého tě nenechává.
*
Přátelství je lidské štěstí,
jistotu, upřímnost věstí.

Horké nápoje a čajíčky

8. listopadu 2010 v 7:57
Podzim nezadržitelně vládne, dny jsou již chladné, i když třeba ještě svítí sluníčko. A tak přijde k duhu pár receptů na několik dobrých horkých nápojů.
Já osobně mám nejraději zelený čaj s mátou, ale i ostatní jsou dobré.
Kdo chce může některý vyzkoušet. Recepty jsou dlouho sbírané z různých zdrojů.
****************************************************************************************************

Čajíček pro labužníky
Potřebujeme: 2 sáčky černého čaje, 1 litr vody, 1 grapefruit, 1 pomeranč, med podle chuti, špetka zázvoru

Sáčky čaje zalijeme horkou vodou, přidáme šťávu z ovoce, špetku zázvoru pro zahřátí a med podle chuti. Zamícháme a můžeme podávat.
**************************
Pařížský čaj
Suroviny: 1 lžička sušeného heřmánku, 2 dl vody, 1 lžíce citrónové šťávy, 1 lžička medu

Heřmánek přelijeme vroucí vodou a necháme pod pokličkou 10 minut odstát. Potom ho scedíme do šálku a ochutíme citrónovou šťávou a medem.
**************************
Ochucený zelený čaj
Do velkého hrnku (0,5l) si připravíme: 1 lžičku oblíbeného zeleného čaje a pár snítek máty

Vše zalijeme horkou vodou, necháme 10 min. vyluhovat. Po vychladnutí přidáme velkou lžíci medu. Med by neměl být zahřátý víc než na 50°C, poté ztrácí své léčebné účinky.

Obměna: vynecháme mátu a přidáme pár kousků kandovaného zázvoru.
**************************
Jablečný čaj
Suroviny: jablka, med (popřípadně třtinový cukr), citron, skořice

Jablka si oloupáme a slupky z nich dáme do menšího hrnce. Oloupaná jablka si ještě nakrájíme na menší kousky a přidáme. Přilijeme vodu a necháme vařit. Poté necháme luhovat ještě pár minut a nabereme si horkou jablečnou šťávu do sklenice (efektní je skleněná) nebo do hrníčku. Ochutíme si ji medem (třtinovým cukrem), citrónem a svitkou skořice. Nakonec si přidáme kousky uvařených jablíček, které můžeme sníst.
**************************
Čaj proti nachlazení
Potřebujeme: voda, pepř, hřebíček, zelený čaj, zázvor

Do 0,25 litru horké vody přidáme špetku mletého pepře, 4-5 hřebíčků,
1 lžičku zeleného čaje a 1/3 lžičky zázvoru.
**************************
Brusinkový svařák pro děti
Potřebujeme: 1 l brusinkové šťávy, 1/2 hrnku brusinek (pokud máte doma sušené nebo zamrazené, lze také použít), 1 celou skořici, 2 hřebíčky, 1/2 hrnku cukru krupice (řiďte se ale podle chuti dětí), špetku mleté skořice

Brusinkovou šťávu, celou skořici a hřebíček smíchejte ve středním kastrolu a přiveďte k varu. Snižte teplotu a pomalu vařte. V malém kastrolku smíchejte zase brusinky, cukr, mletou skořici a přidejte 2 lžíce vody. Lehce zahřívejte na mírném stupni za stálého míchání, až brusinky popraskají a jsou obalené cukrem. Když brusinky vychladnou, napíchněte pár bobulek na dekorativní párátka. Nalijete svařenou horkou brusinkovou šťávu do hrníčků a ke každému přidejte brusinkové párátko. To samé můžete udělat také v rybízové variantě.
*************************
Teplá dobrota
Potřebujeme: 1/4 litru šlehačky, 2 lžíce medu, 2 lžičky citronové nebo pomerančové šťávy rozmixujte spolu s šálkem horkého silného černého čaje.

Necháme 2x krátce přejít varem a podáváme do postele.Při nachlazení pomůže vypotit se.
*************************
Zimní čaj
Potřebujeme: maliník, černý bez a šípek - stejným dílem a kousek skořice

Zalejeme horkou vodou, necháme vylouhovat, scedíme, můžeme osladit medem.

Nechte si chutnat.

Dospělá jsem už dlouho

1. listopadu 2010 v 16:24

Můj věk napovídá, že jsem dospělá už dlouho. Prožila jsem radosti, starosti, smutky, zklamání. Někdy si říkám, že už by to stačilo. To potom toužím vrátit se do dětství, ničím se nezatěžovat, ničím se netrápit. Aspon občas o tom sním a vzpomínám na svá dětská a bezstarostná léta.
Ovšem realita na sebe nedá dlouho čekat a zase musím být dospělá se vším všudy.

Když mi bylo asi 17, chtěla jsem být dospělá a teď v dospělosti zase často toužím po dětských letech. Asi to takto má více lidí, dospělost je odpovědnost a být dítětem je krásné.

Někdy může být krásné vrátit se zpátky jen o pár let, jindy je zase dobře, že už je ta doba pryč.
Je to vše individuální a záleží na prožitcích v každém období života.
Nejlepší je být dospělý s duší dítěte.