Bylinky zaženou nemoci

8. července 2007 v 15:47
Záněty v dutině ústní
Pokud trpíte často afty nebo vám lékař zrovna vytrhl zub, určitě si kupte šalvějovou tinkturu. Šalvěj má totiž desinfekční účinky a zároveň je šetrná a tlumí bolest.

Zažívací potíže, nechuť k jídlu
Místo žaludečních kapek zkuste dobromysl neboli oregáno. Obsahuje vonné silice, třísloviny a hořčiny. Tyto látky jsou účinné nejen proti průjmu, zároveň také mají protizánětlivé účinky, uklidňují, zvyšují vyměšování žluči a podporují chuť k jídlu.

Látky, které obsahuje dobromysl, jsou rovněž účinné proti kašli. Toto koření léčí mnoho neduhů, ale pozor - větší množství může způsobit u méně odolných osob podráždění ledvin.

Neuróza, zánět močových cest
Pomoci vám může bylinka jménem routa vonná. Její listy se suší a drtí na prášek, který se používá jako koření, ale také jako lék. Routa je močopudná a má uklidňující účinky. Zároveň podporuje dýchání a chuť k jídlu. Pokud trpíte chronickou infekcí močových cest, užívejte jako prevenci pravidelně urologický čaj - směs bylinek s močopudným, analgetickým a antibakteriálním účinkem.

Střevní paraziti, žaludeční obtíže, kašel
Tymiánse často užívá při chronických zánětech žaludku. Pomáhá i při dalších problémech se zažívacím traktem, jako je průjem nebo nadýmání. Působí i jako dezinfekce proti střevním parazitům, mírní křeče a pomáhá při chronickém zánětu průdušek. Tymián má dezodorační účinek - odstraňuje pachy.

Vysoký tlak, migréna, špatné trávení
Sáhněte po meduňce. Čaj připravený z nati této bylinky vám pomůže utišit trýznivou bolest hlavy, meduňka také snižuje tlak a působí proti plynatosti. Pokud nechcete pít meduňkový čaj, můžete lístky této rostliny nahradit citrónovou kůru v omáčkách nebo salátech.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama